Projektowanie mebli na pograniczu sztuki

Od samego początku fascynowało mnie zupełnie inne spojrzenie na meble we wnętrzach. W trakcie studiów lubiłam przeglądać zagraniczne albumy i czasopisma, studiować zdjęcia, rzeźb instalacji. To one inspirowały mnie, zachęcając do przenoszenia rzeźb w nowy wymiar. Do wnętrz sprowadzajac do przedmiotów codziennego użytku.  Szukam równowagi między tymi światami, w projektach mebli godzę funkcje i formę. 

Meble jako eksperymenty

W moich działaniach projektowych konsekwentnie dbam, aby meble były czymś więcej niż tylko meblami. Jest to imperatyw w moich działaniach. Nie przekraczam jednak rozsądnej granicy ekspresji artystycznej. Moje meble nie są wyłącznie obiektami plastycznymi. Są przede wszystkim przedmiotami użytkowymi. Mają służyć w potocznej egzystencji, ale również ją uszlachetniać. To jest sens mojej działalności projektowej.

Kontrast

W zaprojektowanym zestawie mebli istotnym elementem stało się przenikanie materiałów; metalu i drewna. Te dwa użyte materiały tworzą wzajemne relację składając się na kompozycję całości. Ważną rolę odegrał kontrast w postaci zderzenia drewna i metalu nie tylko pod względem wizualnym, lecz także w odbiorze sensualnym. Podczas dotyku uwydatniają się różnice właściwości zastosowanych materiałów. Drewno to ciepła struktura w przypadku metalu to chropowata powierzchnia lakierowanej blachy.  

Połączenie cienkich, dużych płaszczyzn blachy z masywnym drewnianym korpusem stało się polem do licznych eksperymentów wokół kształtowania formy oraz uzyskiwania odpowiednich przestrzeni przeznaczonych na określone funkcje. Brak powtarzalności kształtów i sposobu łamania blachy były zamierzone i wzmagać miały wyważoną, a zarazem dynamiczną konstrukcję. Poprzez zderzenie tych dwóch wartości wzmocnione został odbiór asymetrii podkreślony dodatkowo intensywnym kolorem blachy. 

Meble mogą intrygować

Przestrzenie użyteczności publicznej również można wypełnić formami które zaskakują i intrygują.  Projekt ławki Uszyta” 2013, powstał dla Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności. Jednym z głównych założeń projektu było zaprojektowanie formy, której elementy będą kontrastowały z szarością korytarzu budynku. 
Ławka wykonana zostało ze sklejki liściastej a siedzisko zostało “przyszyte stalowymi rurami pomalowanymi na jaskrawy kolor. 

...

 

Zapraszamy do współpracy.

Śledź nas

© artin studio 2023 - 2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej zgoda